Kendi elektriğinizi üretmek ister misiniz?

Solar çatı teknolojileri son yıllarda hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı. Solar güneş panelleri dışında gelişen bu teknoloji ile çatı için güneş enerjisi uygulamaları tamamen yön değiştirmeye başladı. Geleneksel güneş panellerinin çatılar için montajının ve işçiliğinin zorluğu ve pazarlama stratejisi amacı ile solar çatı sistemleri geliştirilmiştir.Dünya’da birçok firma solar güneş enerjisi sistemleri için teknolojik çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar arasına solar çatı sistemleri de dahil olmuştur. Energima olarak evlerinizin çatıları için uygulanabilecek olan güneş panelleri yani solar çatı sistemleri hakkında ege bölgesinde ücretsiz keşif hizmeti sunmaktayız.

Ürettiğiniz elektrikten kazanç elde etmek istermisiniz?

12.05.2019 tarihi itibari ile çatı üstü güneş enerji sistemleri için yasal düzenleme yapılmış olup, artık çatılarda üretilen elektirik evin ihtiyacı için kullanılabibilicek ve ihtiyaç fazlası, elektirik dağıtım kurumuna satılabilecektir. Apartmanlarda bulunanlar dahil olmak üzere, konutların çatı veya cephelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanılması torba yasa ile teşvik ediliyor. Bu doğrultuda üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanlar vergiden muaf esnaf kapsamına alınacak. Söz konusu yasaya istinaden çatılara kurulacak üretim tesisinin kurulum gücü 10 kilovatı geçmeyecek, üretim ve tüketim tesisi aynı noktada bulunması gerekiyor.Kat Mülkiyeti Kanunu dahilinde ana gayrimenkulün ortak elektrik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çatı veya cephelerde kurulacak elektrik enerjisi üretim tesisinden kat maliklerince elde edilecek gelirler de muafiyet kapsamında olacak. Bu tesisten üretilen enerjiyi satanların belge düzenleme, defter tutma, beyanname verme yükümlülüğü olmayacak.

Free HTML5 Bootstrap Template

Süreç nasıl işler?

  • Keşif; Öncelikle keşif ekibimiz ziyaretinize gelerek sistemin kurulacağı alanı belirler ve gerekli teknik incelemeyi yapar.
  • Tekliflendirme; Gerekli bilgiler toplandıktan sonra çatınıza sanal yerleşim planı ve fizibilite çalışması hazırlanır. Maliyet hesaplaması yapıldıktan sonra teklif tarafınıza iletilir.
  • Gerekli izinler; İlk başvuru için dilekçe elektrik dağıtım kuruluşuna verilir. Onay cevabı alındıktan sonra proje ve kurulum sürecine geçilir.
  • Projelendirme; Sistem için gerekli projeler hazırlanıp onayları yaptırılır.
  • Sistem kurulumu; Proje onayları yapıldıktan sonra sistem kurulumu yapılıp test enerjisi verilir.
  • Tedaş kontrolü; Tedaş tarafından görevlendirilen kontrol ekibi sistemi kontrol etmek için ziyaretinize gelir ve sistem devreye alınır.

Bu süreçler tamamlandıktan sonra kendinize ait olan elektrik üretim tesisinizin keyfini çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Şebeke Bağlantılı ( On-Grid ) Solar Sistem Diyagramı

Free HTML5 Website Template

Uygulama Yöntemleri

Free HTML5 Bootstrap Template

Solar Shingle Çatı Sistemleri

Solar Shingle çatı sistemleri çatınızdaki bilindik şıngıl yerine kullanılarak elektrik üretebilir. Böylece çatınız için hem görsel açıdan verim kaybı yaşamazsınız, hemde bedava elektrik üretebilirsiniz. Tabi solar shingle çatı kiremitleri verimleri de azımsanmayacak miktardadır. Güneşten elektrik üreten şıngıl çatı kiremitlerinin yaklaşık verimliliği %13 kadardır.

Free HTML5 Bootstrap Template

Solar Kiremit ile Çatı Sistemleri

Solar kiremit ise eğimli kiremit çatılar için harika bir çözüm. Mevcut çatınızda ki kiremitler yerine doğrudan kullanılarak elektrik üretmek mümkün oluyor. Bu güneş enerjili kiremitsistemleri bilindik kiremitler ile görsel anlamda aynı özellikleri taşımaktadır. Bu sistem ile de hem elektrik üretebilirsiniz, hemde bilindik çatı koruma işlevi sayesinde çatınızı koruyabilirsiniz.

Free HTML5 Bootstrap Template

Solar Pod ile Çatınızda Deliksiz Uygulama

SolarPod dediğimiz sistem de tamamen ev çatıları için geliştirilmiş bir teknolojik üründür. Bu ürün aslında geleneksel güneş panellerinin çatıya montajı yapılırken çatınız için zararsız hale getirilmesi için geliştirilmiştir. Energima olarak bu ürün için çatınızı delmemize gerek yok. Yani çatınızın her iki tarafı ile tek bağlantısı olan bu ürünü alıp çatıya koymamız yeterlidir. Çatıya vida ile tuturmamıza gerek yok.

Free HTML5 Bootstrap Template

Solar Halı ile Ağırlık Taşıma Riski Olan Çatılarınız İçin Çözüm Ortağınız Olalım

Solar Halı teknolojisi de çok inovatif bir fikirdir. Bildiğimiz halı gibi sererek montajını yapabileceğimiz solar roll ile elektrik üretmek mümkün. Bu ürünün herhangi bir ağırlığı olmayıp, her türlü koşula da dayanabilmektedir. Montajı ise çok basittir. Rulo halinde sarılı olan bu ürünü, ayağınızın altına koyup itmeniz yeterlidir. O kendisi açılarak serilecektir.